Menu
Nyheter och artiklar

Nyheter och artiklar

«september 2023»
måntisonstorfrelörsön
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25
2627282930

Smaka på Värmland

I Gillberga kan du besöka 2 platser som är med på Smaka...
Läs mer
1
2345678
Artiklar

Nya hyresgäster drar igång verksamheten vid macken i Värmlands Nysäter

Nya hyresgäster drar igång verksamheten vid macken i Värmlands Nysäter

Macken

Bygglovet klart! Nya hyresgäster drar igång verksamheten vid macken i Värmlands Nysäter den första april. 

Tomas berättade att restaureringsarbetet drar i gång om en månad och beräknas ta fem, sex veckor.
Bland annat ska skärmtaket höjas till 4,50 meter, och även diselpumpen ska flyttas in under tak. 

Det blir en del nybyggnation och allt ska fräschas upp. Under arbetet kommer det naturligtvis att vara lite rörigt på platsen men det är tänkt att det ändå ska gå att tanka under tiden. Tomas hoppas på förståelse och överseende med besvären. 

Arbetet är kostnadsberäknat till en miljon kronor men Nysäter är en populär tappstation. Jag tror på macken säger Tomas. Bensinbolaget tror på macken liksom de nya hyresgästerna. Nu hoppas vi på trogna kunder från Gillberga, Långserud och Kila och från långväga resenärer. Macken i Nysäter är strategisk belägen vid E18 och väg 175.

Men vilka hyresgästerna är kan Tomas tyvärr inte berätta än men de är från det lokala närområdet. Så mycket kan Tomas avslöja för ögonblicket. 

Vi får alltså ge oss till tåls en tid till men vilka de än är de som ska driva verksamheten så är de efterlängtade. 
Macken i Nysäter har varit en omtyckt mötesplats.

Kurt R Gustafson

<< Tillbaka
  • 13 januari 2018
  • Antal visningar: 5207
Kategorier: Nyhet
Taggar: Företag
Skriv ut

Theme picker